Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Panevropský defétismus

25. 11. 2014 23:41:10
Článek napsaný v době těsně po ruské anexi Krymu. I po půl roce si myslím, že je stále aktuální.

Jestli mě něco v posledních dnech skutečně zaskočilo, nebyl to postup Ruska ani postup Západu, ale všeobecný defétismus, který to všechno provází. Ještě to ani pořádně nezačalo a my už ležíme na lopatkách a plácáme do žíněnky tak vehementně, až se práší. Utápíme se v diskusích, jestli se Putin chová jako Hitler nebo spíš jako Brežněv, nečinně přihlížíme tomu, jak se žralok nažral, a večer při máchání spodního prádla prosíme Boha, ve kterého už ani nevěříme, aby byl dravec sytý. Proč by měl být?

Když jsem v posledních dnech obhajoval svoji tezi, že by USA a NATO měly co nejdříve zasáhnout (všimněte si, že s EU už ani nepočítám), opakovaně jsem slyšel větu "ale to by mohlo vést k válce". Ano, to mohlo.

Mám dojem, že nám s časem někde zmizel fakt, že Rusko není jen vítěz poslední světové války, ale také jeden z jejích původců. Bylo to Rusko, respektive Sovětský svaz, kdo měl pakt s Německem, byl to Sovětský svaz, kdo si hned na počátku ukousl pořádný kus z Polska. To nebyla jen Katyně, to byla otevřená a dobyvačná agrese. A je otázka, kde by se to, nebýt Hitlerovy "chyby", zastavilo. Ale vlastně ani to není začátek. V tédobě už Rusové dávno okupovali Ukrajinu, pobaltské republiky, Bělorusko, Moldávii, Kavkaz. Mám dojem, že nám časem někde zmizel fakt, že Sovětský svaz byl jedinou vítěznou mocností, pro kterou druhá světová válka skončila územním ziskem!

Možná se někdo utěšuje skutečností, že se jen vrací studená válka. Hodně se tenkrát chrastilo zbraněmi, také ta železná opona, ale jinak se vlastně nic moc nedělo. A když jsme teď na té správné straně ... Prdičky naší babičky. Reganovy Spojené státy konce osmdesátých let nemají se současnými Spojenými státy Baraka Obamy mnoho společného. NATO konce osmdesátých let není NATO dneška. Vítězové studené války se nechali ukonejšit svým vítězstvím. A Putin to ví.

Druhá světová válka začala ve Španělsku, třetí možná na Ukrajině. Tehdy se také čekalo. Španělsko, Rakousko, Sudety, pak zbytek Čech a Moravy, Polsko, Alsasko, Lotrinsko, Benelux... Západ se probudil až za Maginotovou linií! A pak se nad Kanálem hrálo o hodiny.

Jsem přesvědčen, že vojska NATO už měla stát na ukrajinských hranicích. Jsem přesvědčen, že už měla být připravena mobilizace. Pokud má být válka, tak raději teď. Než se žralok pořádně nadechne. Než si začne myslet, že je neporazitelný. Mnoho lumpů by nebylo potrestáno, kdyby dokázali přestat. Jenže jak známo, s jídlem roste chuť.

A že na to nemáme? A kdo jiný by měl mít. Ano, možná u toho trochu zhubneme, možná chvíli nebudou plné trubky ropy a plynu, možná pár let nepojedeme v létě k moři. Ale v opačném případě na nás mohou čekat potravinové lístky, bumážka i pro pouhé opuštění regionu a výlet leda tak na Sibiř. Do gulagu! To všechno už tu bylo a někteří si to naštěstí ještě pamatujeme.

Článek vyšel 22. 3. 2014 na serveru Neviditelný pes

Autor: Hanuš Velebný | úterý 25.11.2014 23:41 | karma článku: 0.00 | přečteno: 44x


Další články blogera

Hanuš Velebný

Lze postoj Německa k českým pracovníkům označit jako diskriminaci?

Články Ladislava Jakla popravdě moc nečtu, ale do jeho rozhovoru pro Parlamentní listy (zde) jsem se přeci jen zakousl.

27.2.2016 v 0:00 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 201 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Izrael se právem prohlásil za Židovský stát, hysterie je pokrytecká

Potvrzuje se tím jenom skutečnost podloženou více než třítisíciletou historii. Zákon schválený Knesetem nadále zajišťuje lidská práva všem obyvatelům Izraele nejen Židům, takže žádná arabská tragédie se nekoná.

20.7.2018 v 17:54 | Karma článku: 24.38 | Přečteno: 384 | Diskuse

Marek Konečný

Lichvář primátorem Prahy

Na první místo kandidátky pro komunální volby v Praze byl nasazen pan Stuchlík podnikající v rychlých a pěkně úročených půjčkách. Jednoduše řečeno lichvář, člověk, který umí vyždímat bližního svého. Teď bude mít šanci ždímat lépe.

20.7.2018 v 17:22 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 563 | Diskuse

Jan Dvořák

Nezvratné důkazy, že Putin se kampaně za zvolení Trumpa osobně zúčastnil

Když The New York Times přinesl informaci, že bývalí vysocí bezpečnostní činitelé dokládají Putinův předvolební kontakt s Trumpem, a také to, že osobně nařídil hackerům ovlivňování Američanů v jeho prospěch, našinec se nevzrušil.

20.7.2018 v 16:27 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 438 | Diskuse

Jiří Šedivý

Téze: použití Armády České republiky

Je navýsost politickým rozhodnutím, jak bude ČR prosazovat a hájit své národní zájmy a jakou roli v tomto schématu bude hrát armáda.

20.7.2018 v 15:00 | Karma článku: 22.56 | Přečteno: 926 | Diskuse

Libor Čermák

A to nepřítelství mezi Ruskem a USA být jako musí?

Donald Trump se s Vladimírem Putinem snaží dohodnout. Dokonce ho pozval do Bílého domu. Ale jak jsem slyšel, jsou lidé, kteří si nějakou dohodu mezi USA a Ruskem nepřejí. Jako by si přáli, aby toto nepřátelství trvalo i nadále.

20.7.2018 v 14:19 | Karma článku: 32.39 | Přečteno: 690 |
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 455
Kdo jsem? To vlastně sám hledám. Možná to dříve najdete vy v mých článcích.
Najdete na iDNES.cz