Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvaha nad mučením vězňů

16. 12. 2014 12:40:52
V posledních dnech byla opět v médiích propírána otázka mučení vězňů vyslýchaných v souvislosti s islámským terorismem. Musím říci, že nejsem příznivcem těchto metod a nejsem ani přesvědčen, že pomocí nich lze zjistit více než běžným výslechem a dalšími vyšetřovacími prostředky. I z velmi blízké minulosti máme dobře zdokumentovány případy, kdy mučení vypověděli zjevné nepravdy i když věděli, že je to může stát život. Milada Horáková, Rudolf Slánský, Artur London, ...

Na druhou stranu stojíme proti protivníkovi, který je zcela bez skrupulí. Naskytne-li se příležitost, neváhá zmařit desítky, stovky, ba i tisíce zcela nevinných lidských životů. New York, Madrid, Londýn, Boston, ... Nejsou mu cizí manifestační vraždy zajatých vojáků, turistů, novinářů či humanitárních pracovníků. Stojíme proti lidem, kteří považují naši lidskost za slabost. Za známku naší prohnilosti. Další důvod k opovržení.

Ale pak je tu třetí aspekt. Omyly. Dokázal bych se asi smířit s mučením lidí, kterým jde zjevně o naší zkázu, kteří otevřeně usilují o život můj, mé rodiny, přátel, lidí které denně potkávám. Třeba toho pána co mne nedávno zcela nezištně odtáhl z ucpané Jižní spojky. Ale pak jsou tu ti nevinní, kteří jen omylem uvízli v síti. Jistě, když se kácí les, létají třísky. Jenže jen do té doby než se bude jednat o mě, někoho z mé rodiny, přátel, nebo třeba o toho pána co mě tuhle zcela nezištně odtáhl z ucpané Jižní spojky.

A za čtvrté. Můžeme důvěřovat lidem, kterým svěříme takovou moc, že ji nebudou zneužívat jen k ukojení své brutality, svých předsudků? Popravdě, mé povědomí o vnitřních poměrech ve výzvědných službách Spojených států amerických je založeno pouze na několika filmech a několika publikovaných případech, které však mohou být jen nezbytnými přehmaty v jinak dobře fungujícím soukolí. Jinými slovy o nich poměrně logicky vlastně nevím vůbec nic!

A teď babo raď. Pokud se nebudeme bránit, účinně bránit, mohou nás potkat další a další jedenáctá září. Pochybuji, že se po úspěchu New Yorské akce, nepokusili teroristé zorganizovat útok podobných rozměrů. Teď nechci bagatelizovat útoky v Madridu nebo londýnském metru, ale nic ani vzdáleně podobného útoku na dvojčata se už naštěstí neopakovalo. Je to zásluhou tajných služeb? Nevím, ale myslím, že na tom mají významný podíl. A je to zásluhou razantního přístupu k podezřelým? To nevím, vůbec nevím.

V otázce práce tajných služeb a jejich metod je tu opakovaně diskutováno něco o čem nemáme ani nejmenší představu. Zdroje jako Edward Snowden či Wikileaks jsou neúplné a ne zcela důvěryhodné, neboť mohou být nástrojem propagandy jiných zemí, minimálně v případě pana Snowdena nejpravděpodobněji Ruska. Jelikož se tu však jedná o naši bezpečnost, budu raději věřit lidem, kteří mne evidentně brání, než hysterickým křiklounům ve službách Bůh ví koho či bezohledným lovcům senzací. Budu věřit tomu, že cíle americké tajné služby jsou převážně dobré a metody přiměřené situaci. A to i přesto, že můj názor na mučení vězňů zůstává stejný.

Autor: Hanuš Velebný | úterý 16.12.2014 12:40 | karma článku: 10.88 | přečteno: 705x


Další články blogera

Hanuš Velebný

Lze postoj Německa k českým pracovníkům označit jako diskriminaci?

Články Ladislava Jakla popravdě moc nečtu, ale do jeho rozhovoru pro Parlamentní listy (zde) jsem se přeci jen zakousl.

27.2.2016 v 0:00 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 201 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Izrael se právem prohlásil za Židovský stát, hysterie je pokrytecká

Potvrzuje se tím jenom skutečnost podloženou více než třítisíciletou historii. Zákon schválený Knesetem nadále zajišťuje lidská práva všem obyvatelům Izraele nejen Židům, takže žádná arabská tragédie se nekoná.

20.7.2018 v 17:54 | Karma článku: 24.21 | Přečteno: 368 | Diskuse

Marek Konečný

Lichvář primátorem Prahy

Na první místo kandidátky pro komunální volby v Praze byl nasazen pan Stuchlík podnikající v rychlých a pěkně úročených půjčkách. Jednoduše řečeno lichvář, člověk, který umí vyždímat bližního svého. Teď bude mít šanci ždímat lépe.

20.7.2018 v 17:22 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 555 | Diskuse

Jan Dvořák

Nezvratné důkazy, že Putin se kampaně za zvolení Trumpa osobně zúčastnil

Když The New York Times přinesl informaci, že bývalí vysocí bezpečnostní činitelé dokládají Putinův předvolební kontakt s Trumpem, a také to, že osobně nařídil hackerům ovlivňování Američanů v jeho prospěch, našinec se nevzrušil.

20.7.2018 v 16:27 | Karma článku: 22.88 | Přečteno: 434 | Diskuse

Jiří Šedivý

Téze: použití Armády České republiky

Je navýsost politickým rozhodnutím, jak bude ČR prosazovat a hájit své národní zájmy a jakou roli v tomto schématu bude hrát armáda.

20.7.2018 v 15:00 | Karma článku: 22.56 | Přečteno: 906 | Diskuse

Libor Čermák

A to nepřítelství mezi Ruskem a USA být jako musí?

Donald Trump se s Vladimírem Putinem snaží dohodnout. Dokonce ho pozval do Bílého domu. Ale jak jsem slyšel, jsou lidé, kteří si nějakou dohodu mezi USA a Ruskem nepřejí. Jako by si přáli, aby toto nepřátelství trvalo i nadále.

20.7.2018 v 14:19 | Karma článku: 32.32 | Přečteno: 685 |
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 455
Kdo jsem? To vlastně sám hledám. Možná to dříve najdete vy v mých článcích.
Najdete na iDNES.cz